اس ام اس عاشقانه

  • ۰
  • ۰سفارش دسته گل

فارسی اصیل : کپی ناژ (کپی = میمون +ناژ = کاج) اشاره به معنی ریشه نام لاتین آن
فارسی رایج : کاج مطبق
نام انگلیسی nirfolk island pine :

گیاهی است سوزنی برگ زیبا و از خانواده «آراکرییاسه» با شاخه‌ های مطبق، موطن اصلی جزیره نور فولک استرالیا بیشتر شدن آن در محیط طبیعی زیاد اما در آپارت مان به کندی بیشتر شدن می‌ نماید حداکثر 150 سانتیمتر می‌رسدو احتیاج شدیدی به اکسیژن زیاد دارد و درجه گرما بالا را تحمل نمی‌کند، گیاهانی که از طریق کاشت بذر بدست آمده‌آند شاخه‌هایی بیمار نا مرتب تولید می‌نماید بهتر است در ازدیاد آن از قلمه‌های جوانه‌های انتهایی مصرف گردد.
نیازها
نور: در تابستان از تابش نور مستقیم آفتـاب به آن جلوگیری کنید: اگر چه سایه را تحمل می‌ نماید اما نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید، در بهار و تابستان هر هفته یکبار 80 درجه آنرا بچرخانید در غیر اینصورت گیاه بطرف نور خم شده و شکل طبیعی را از دست می‌دهد.
دما : حداقل درجه گرما مطلوب در زمستان 5 درجه سانتیگران و حداکثر آن در تابستان 16 درجه سانتیگراد، در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود.
آبیاری : در تابستان هفته‌ای دوبار در زمستان هر هفت تا ده روز یکبار آبیاری کافی است، خاک را همیشه مرطوب نگهدارید، در صورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده گردد.
رطوبت: هفته‌ای یکبار در زمستان هفته‌ای دوبار در تابستان احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد.
تغذیه : با شروع فصل افزایش (بهار و تابستان) جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب مصرف کنید بعلت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی نصف آن میزان ی که روی بسته توصیه شده است کافی است.
خاک مناسب : خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک است.
تعویض گلدان: قبل ازاینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید بعد از آن سطح گلدان را با آرامی خارج با خاک کمپوست نو تعویض نمایید.
تمیز نمودن برگها: غبار پاشی با آبفشان در این خصوص کافی است، از مواد براق کننده شیمیایی مصرف نکنید.
تکثیر : ریشه‌دار نمودن قلمه کاشت بذر (پایه‌های بذری دارای طبقات نامظم هستند )

بیشتر شدن کاج مطبق زیاد کند هر سال یک طبقه و یا حداکثر دو طبقه بر اساس ات خود می‌افزاد زیبایی این گایه در داشتن برگهای سوزنی شفاف در طبقات و محیط جانبی تنه اصلی است برای این منظور سعی کنید از دستمالی کردن برگهای سوزنی استفاده از مواد براق کننده جلوگیری و با آب فشان رطوبت گیاه را تامین نمایید.
هرس
شاخه‌های خشک پایینی را تا انتها قطع کنید.
پودر گوگرد و روغن وازلین به محل قطع بمالید.
عوارض بهبود
افزایش گیاه متوقف شده است: ریشه‌ها را بازدید کنید چنانچه متراکم شده‌اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.
زخمهای سفید پنبه‌ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکیل شده است: حشره آفت باعث این نارسایی است هر 14 روز یکبار با سم حشره‌کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته محلول به سم روی شاخه بمالید.
برگها متمایل به سفیدی می باشند : اشعه مسقتیم آفتـاب به ویژه از پشت شیشه علت آن است گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.
برگها سبز هستند اما می‌ریزند: آبیاری زیاده از اندازه باعث این عارضه است، آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود پس آبیاری را با میزان کمتری انجام دهید.
برگهای شاخه‌های پایین می‌ریزند: گیاه پیر شده است اگر تاریکی زیاد از اندازه باشد، گیاه را به محل روشن‌تر انتقال دهید شاخه‌های خشک شده را با چاقو یا قیچی تیز حذف نمایید.
شاخه‌های باریک علفی هستند : تغذیه مصنوعی تجویز می‌گردد، میزان مواد غذایی را دو مساوی کنید.
برگهای سوزنی زرد و قهوه‌ای شده می‌ریزند: هوا گرم خشک است، گلدان را به محل خنک‌تر با اکسیژن زیاد منتقل کنید، آبیاری آبفشانی را فراموش نفرمایید.
حشرات ریز سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر برگها چسبناک شده‌اند: هر 14 روز یکبار با یک سم حشره‌کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تاعلایم برطرف گردند.
شاخه‌ها بطرف پایین خم شده‌اند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید

  • ۹۵/۰۳/۰۱
  • جلال رافخایی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی